На 28 юни 2023 г. в музей „Литературна Стара Загора“ се състоя официалната церемония на дарение от Лайнс клуб „Стара Загора“ на музей „Литературна Стара Загора“. В началото на събитието Здравко Георгиев, представител на клуба обяви, че ще се връчи на музея личното тефтерче на големия наш и национален поет Иван Мирчев.
„Вчера си припомних нещо за Иван Мирчев,- сподели г-н Георгиев. -Тъй като сега, казанлъшкият художник Иван Милев е много на мода, възкресен с неговата „Ахинора“ , прочетох ,че първата му изложба става в Стара Загора и то в дома на Иван Мирчев. Не ми се иска да подценяваме старозагорската бохема през годините, която има голям принос за нашата национална литература и култура“.
Президентът на клуба Станимир Минчев връчи дарението на пазителя на духа на „Литературна Стара Загора“ – Иван Матев. “ Радваме се, че успяхме, благодарение на Снежана Маринова, да се сдобием с това тефтерче и да го подарим на музей „Литературна Стара Загора“, а чрез него и на обществеността на Стара Загора, за да бъде тази реликва в града ни!“, сподели той.
„Това е много голям жест, който се вгражда в цялостната панорама на поетите на Стара Загора и конкретно в този негов сегмент за късния български и европейски символизъм, на когото представител е Иван Мирчев, заедно с Иван Хаджихристов , както и техния учител в литературата и поезията Николай Лилиев“.- каза Иван Матев.
Той връчи Свидетелство за дарение No34 на дарителя – Лайънс клуб „Стара Загора“ с текст:“На родолюбивите ни съграждани и почитатели на литературата от Лайънс клуб Стара Загора и на техния президент г-н Станимир Минчев, дарили на музей „Литературна Стара Загора“ автентичен бележник от 1919 г. с ръкописни стихове на старозагорския поет – символист Иван Мирчев. Сърдечна благодарност и поклон!“
От своя страна г-н Матев върна жеста и дари на клуба луксозно издание на художествен албум за старозагорски художници и поети. Той показва връзката между изобразителното изкуство и литературата или обратно, между поетите и художниците на Стара Загора, които са били в духовна интеграция в своето творчество.
„За нас е чест, че такова събитие отново се случва в музей „Литературна Стара Загора“- каза Милена Желева, зам.кмет на община Стара Загора.- Сред нас в залата има и други дарители. Сред тях е Радио Стара Загора, което направи голямо дарение с гласовете на старозагорски и български поети и писатели, които днес са част от фонда на музея. Има и други старозагорци, които се грижат за това, паметта да остава жива.
Благодаря на Лайънс клуб Стара Загора за дарението и на Снежана Маринова. Отправям апел към родственици и близки на изтъкнатите наши поети, художници и всички, които са се занимавали с литература, изкуство и култура, ако имат снимки, тефтерчета или част от библиотеките на тези личности нека ги дарят . Тук е тяхното място – в „Литературна Стара Загора“ . Не само ще ги съхраняваме, не само ще бъдат част от фондовете. Но някога ще правят наука с тях, ще пишат докторантури и книги и така те ще бъдат винаги живи“.
„Мисля, че духът на Иван Мирчев вече е успокоен, защото една част от това, което той е докосвал и написал, намери най-подходящото си място в Литературния музей. Това беше и моята идея. – сподели Снежана Маринова.
Историята е много интересна. Този тефтер видях преди 20-ина години, когато бях директор на Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Предложиха ми да го купя, но цената, който поискаха (около 1000 лв.) , беше непосилна за бюджета на библиотеката. Прецених, че няма да го купим. След това му загубих дирите. Преди година и половина -две, ме потърсиха отново колекционери от София, предложиха тефтерчето, като единственото им условия беше то да остане в Стара Загора.
През това време го разгледах, успях някои неща да идентифицирам. Една част от стихотворенията са публикувани в по-късните му книги и списания. На някои места самият Мирчев е писал къде са публикувани. За мене беше любопитно, че едно от стихотворенията е посветено на Димитър Караджов, където връзката е много пряка. Съпругата на художника Караджов г-жа Еленка е сестра на Иван Мирчев. Има и други интересни посвещения.
Стихотворенията са писани с молив и с лилаво мастило. Нанасяни са много поправки. Почти всички са датирани, което е голям принос за изследователите му.
В един момент реших, че тефтерчето няма смисъл да се затваря в частна колекция. Дойде ми идеята за моите приятели от Лайънс клуб Стара Загора. Говорих с тях, предложих им. Радвам се, че те приеха идеята. Единодушно решихме, че най-доброто му място е именно в музей „Литературна Стара Загора“- сподели Снежана Маринова.
Личният бележник съдържа 144 страници